Jak celnie i bezpiecznie strzelać z łuku?
Bezpieczne i celne strzelanie z łuku to przede wszystkim odpowiednia technika połączona z właściwą koordynacją, koncentracją oraz wyważeniem siły. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, jakim jest dobra technika strzału, to należy przede wszystkim prawidłowo ustawić się do strzału, czyli: bokiem w stosunku do tarczy, z lekko rozstawionymi nogami i wyprostowanymi kolanami.
Następnie, jeśli jesteśmy praworęczni, to bierzemy łuk w lewą rękę, a strzałę w prawą, a jeśli leworęczni to tę oraz kolejne czynności wykonujemy w sposób odwrotny. Zatem, wracając do instrukcji strzelania z łuku dla osób praworęcznych, strzała musi następnie zostać założona na cięciwę w taki sposób, by została ona umieszczona z lewej strony majdanu, a także by wiodąca lotka znalazła się po lewej stronie łęczyska. Będąc w tym ułożeniu, unosimy łuk pionowo, delikatnie odchylając go w prawo, a następnie chwytamy cięciwę w taki sposób, by palec wskazujący prawej dłoni znalazł się nad osadą strzały, a środkowy i serdeczny palec tej samej dłoni — pod osadą.
W tym momencie możemy napiąć łuk. By to zrobić, trzeba naciągnąć cięciwę do policzka i ulokować końcówkę strzały w jednym miejscu twarzy. Następnie zamykamy lewe oko i celujemy tak, by końcówka grotu wytyczała cel. Bardzo ważne jest, by puszczając w tym momencie cięciwę, bardzo płynnie odgiąć palce. Mamy tu też dwie opcje. Możemy bowiem puszczać cięciwę, używając jedynie palców i trzymając prawą rękę sztywno lub ciągnąć łokieć do tyłu, odginając palce (w tym przypadku lewą rękę również należy trzymać nieruchomo).
Najczęstsze błędy i sposoby jak ich uniknąć
Istotne jest, by po zwolnieniu cięciwy, pozostać w nieruchomej pozycji aż do chwili, gdy strzała sięgnie celu, minie go lub upadnie. W ten sposób nie zmienimy w sposób niepożądany toru lotu strzały. Oczywiście, aby oddać celny strzał potrzeba też zarówno dobrej techniki, jak i doświadczenia. Dobrze jest także mieć na względzie unikanie najczęstszych błędów takich jak np. chwytanie strzały palcami w trakcie naciągania cięciwy, brak płynności podczas rozluźniania cięciwy czy nieskupianie się na środku tarczy, a na drżeniu palców.